SEPULTURA - TELEDYSKI

Inner Self

Pierwsze video grupy, jeszcze jak byli piękni i młodzi. Chociaż w sumie teraz też tacy są. Generalnie jest to teledysk taki koncertowy, tzn. obraz z koncertu, a muzyka ze studia. Całość przeplatana jest ciekawymi scenami, np. jak Igor przechodząc przez ulicę skacze sobie na jednej nodze, albo jak cały zespół wpienicza arbuza. Paulo to miał niezłą szopę wtedy na głowie ;)

Arise

Nakręcony gdzieś na pustyni, w miejscu związanym jakoś z Czerlsem Mensonem. Widać muzyków wywijających na swoich instrumentach wśród krzyży, na których wiszą jakieś ludki w maskach gazowych (może jacyś niu metalowcy :>). Potem pojawiają się jeszcze płomienie i w ogóle całość wygląda bardzo sympatycznie.

Dead Embryonic Cells

Nie wiem co o tym teledysku napisać. Oprócz tego, że jest fajny, bo Sepulturę tam widać to nie ma czegoś takiego charakterystycznego bardzo. W takiej ponurej scenerii nakręcony, przy jakimś zamczysku czy czymś.

Refuse/Resist

Oj to chyba jeden z fajniejszych. Oprócz fragmentów z koncertu jest tu pełno scen z zamieszek, które w 1989 roku miały miejsce w Chinach i Korei Południowej. W stronę policji lecą koktajle Mołotowa, policjanci odpowiadają gazem łzawiącym, do uzbrojonego po zęby oddziału podlatuje jakiś młody człowiek i zaczyna okładać ich jakąś dechą. I tak cały czas. Obrazki te w swoim czasie pewnie po telewizjach kursowały często, sam nawet niedawno gdzieś zobaczyłem wykorzystany w teledysku fragment, jak Chińczyk wychodzi przed sznur jadących czołgów. Czołgi się zatrzymały, a gościowi nic się nie stało na szczęście.

Territory

Też bardzo konretny teledysk. Nakręcony został w Izraelu zdaje się. Nie ma tu zespołu grającego na swych instrumentach. Znaczy sam zespół jest, ale tylko sobie tak stoją i nic nie robią, oprócz krzyczącego Maxa. Widać za to Żydów pod swoją ścianą i jak Sepa flachę obala gdzieś na tej pustyni z jakimiś autochtonami :) A i jednak jest pokazane jak grają, właściwie jak gra, bo to tylko solówka Andreasa. Po niej ekstra scena jak wszyscy czterej stoją do pasa w jakiejś dużej kałuży, cali umazani błotem, faaaaaaaajne!

Slave New World

Takim optymizmem wieje z ekranu że ja nie mogę. Ludzie tam są goleni na łyso i każdemu tatuowany jest kod kreskowy...

Roots Bloody Roots

Mój ulubiony, najbardziej znany. Nakręconym w Salwadorze teledyskiem chcieli pokazać przynajmniej część kultury Brazylii. Większość scen z gitarami i wokalem zostało nagranych w miejscu, które odkryli chyba trochę przez przypadek. Znajdowało się to pod ziemią, bardzo takie klimatyczne miejsce. Są także plemienne akcenty, Indianie skaczący i tańczący, jest też grupa Carlinhosa Browna. Pan Max paraduje w koszulce Deftones, a Andreas w Black Sabbath. To bardzo ciekawe.

Attitude

Teledysk dedykowany pamięci D-Low. Dla Paulo jest wyjątkowy, bowiem występuje w nim rodzina Gracie, uprawiająca ju-jitsu (czy jak to się pisze), które Paulo trenuje razem z Igorem zresztą. Właśnie, to pierwszy teledysk, w którym Igor jest już krótkowłosy, wcześniej nosił długie kudły. Wracając do Gracie, to jest dość znana rodzinka w Brazylii, dostali odznaczenie od samego prezydenta. To i Paulo się ucieszył. Pomysł z Gracie wysunął sam Dana właśnie. Na ośmiokątnym ringu walczą różni ludzie, naokoło za płotem szaleją fani Sepultury oraz sam zespół oczywiście.

Ratamahatta

Zupełnie inny teledysk, znacznie wyróżnia się od reszty. Kojarzy ktoś klipy Toola? To jakby ktoś widział sam obraz to mogłoby mu się pomerdać, że to Tool właśnie. Tylko muzyka nieco żywsza. Nie ma tam nikogo z zespołu i w ogóle żadnego człowieka. Same kukiełki. Zaczyna się jak dwóch dzikusów, czarowników jakichś włazi do miasteczka. Takiego typowo brazylijskiego, niezbyt zamożnego, zapomniałem jak to się nazywa. Zresztą to w ogóle dziwne video, mnóstwo jakich czarów, symboli i nie wiadomo czego połączonych z normalnymi ludźmi, co chleją wódę gdzieś pod domem. Na koniec te ludki stoją przy wielkim wrzącym kotle, nagle wjeżdża ogroooomna czacha, z niej wyrastają jakieś głowy i piją to co w tym kotle się grzało. Stwór ten po chwili ucieka i gdzieś przez miasto leci... Empf, nie rozumiem o co to tu chodzi. Jedyny Sepulturowy akcent to symbol zespołu, to plemienne S, które widać przez chwilę na ścianie jednego z domów, pod którym leży jakiś pijany.

Choke

Pierwszy teledysk, w którym widzimy i słyszymy Derricka. Znów z koncertu sceny, a gdy następuje to zwolnienie, widać plemię Xavante na scenie oraz Ze Do Caixao, jedną z legendarnych brazylijskich postaci (dyrektor filmowy).