FAQ
pytania często zadawane

Pomysł, podobnie jak część pytań zerżnięta jest z sepultribe.com. Ale lepsze chyba to niż nic... Aaa, pytania oznaczone gwiazdką są dodane przez internautów.
Jeśli coś Cię dręczy i chciałbyś się tego dowiedzieć,
KLIKNIJ TU i napisz swoje pytanie. Może Soulflying okaże się na tyle mądry, że będzie w stanie na pytanie to odpowiedzieć. W razie potrzeby zostanie dodany nowa rubryka, np. o Igorze.

Max Cavalera :
Kto to jest Dana Wells?
Dlaczego Max odszedł z Sepultury?
Jak teraz się układa między Maxem a Igorem?
Czy Max odsiadywał jakiś wyrok?*
Czy Max pali papierochy i czy lubi se wypić?*
Czy Max przypala sobie zioło? W końcu jest rasta, ma dredy i w ogóle...*

Andreas Kisser :
Kiedy Andreas dołączył do Sepultury i kto wcześniej był gitarzystą grupy?
Co wiadomo o poprzednim zespole Andreasa?
Co wiadomo o innych grupach Andreasa - Sepultallica i Quarteto Da Pingo?
Czy Andreas udziela się gdzieś wokalnie?

Sepultura :
Co oznacza nazwa Sepultura?
Z jakimi muzykami Sepultura nagrywała albumy?
Co było przyczyną animozji między Sepulturą a Slayerem?

Soulfly :
Co oznacza nazwa zespołu?
Czy między Soulfly a Sepulturą są jakieś zatargi?
Ilu muzyków przewinęło się przez Soulfly?
Kto gościnnie występował na albumach tej grupy?

Nailbomb :
Co to jest Nailbomb?
Skąd się wzięła nazwa Nailbomb?
Dlaczego Nailbomb został rozwiązany?

Utwory :
W internecie krążą różne pliki, jak Sepultura & Pavarotti, Czy Sepultura & Fear Factory. Czy są to prawdziwe nagrania?
Czy w necie dostępne są jakieś nigdy nie wydane utwory Sepultury lub Soulfly?

 

 


Kto to jest Dana Wells?
Jest to syn Glorii, żony Maxa, z poprzedniego małżeństwa. Zginął w sierpniu 1996 roku w wypadku samochodowym, choć mówi się, że było to morderstwo. Miał 21 lat, był bardzo zaprzyjaźniony z Maxem.
Powrót


Dlaczego Max odszedł z Sepultury?
Dlatego, że nie zgadzał się ze swoim bratem, Andreasem i Paulo odnośnie Glorii Cavalera jako managera zespołu. Gdy Glorri skończył się kontrakt z zespołem, jedynie Max chciał jego przedłużenia, pozostali muzycy postanowili zakończyć pracę z żoną lidera grupy. Z tego powodu Max postanowił opuścić Sepulturę.
Powrót


Jak teraz układa się pomiędzy Maxem a Igorem?
No zbyt często to ze sobą nie rozmawiają, nie oznacza to jednak, że strasznie się nie lubią. Igor kiedyś próbował skontaktować się z Maxem w Jego urodziny, niestety nie mógł. Obaj powtarzają to samo - trzeba dać sobie czas. W wielu wywiadach Max wypowiadał się o bracie w dobrym tonie, wyraził nadzieję, że jeszcze będzie z Nim OK
Powrót


Czy Max odsiadywał kiedyś jakiś wyrok?
Nie, nigdy nie odsiadywał, chociaż miał do czynienia z policją. Najpierw, chyba w 1994 roku został aresztowany po jednym z koncertów Sepultury. Jedyną rzeczą jaką policja wymyśliła, by aresztować Maxa, była brazylijska flaga z logo Sepultury, którą trzymał razem z Igorem. Widocznie tam gdzie grali jest to sprzeczne z prawem i symboli narodowych nie wolno upiększać. Po tym zdarzeniu powstał utwór Anticop (przeróbka Antichrist z Bestial Devastation).
Drugi raz Max miał przygody z policją w roku 1999. Przerwał koncert, gdyż ochroniarze brutalnie traktowali fanów. Max zaprotestował przeciw takiemu zachowaniu i... zgarnęli Go ze sceny i siłą zmusili do przeprosin. Również po koncercie dość chamsko (na oczach rodziny) policja potraktowała Maxa. Z początku zarządał przeprosin i miliona dolców odszkodowania od władz miasta, ale po otrzymaniu samych przeprosin dał sobie spokój.
Powrót


Czy Max pali papierochy i czy lubi sobie wypić?
Hmm, trudne pytanie. Fajków nie pali, nałogowym alkocholikiem też nie jest. Ale jako ciekawostkę mogę powiedzieć o nagrywaniu utworu Orgasmatron, covera Motorhead (jest na The Roots Of Sepultura). Przed nagraniem Max obalił jakąś butelkę mocnego specyfiku, powiedział, że pamięta tylko jak śpiewał pierwsze linijki tekstu. Następnego dnia się obudził i zapytał kolegów "nagraliśmy to?". Okazało się, że nagrali i całkiem nieźle wyszło. No ale to, że raz się narąbał nie znaczy, że chleje codziennie. Nie pali papierosów, alkochol lubi, ale nie pije tych mocniejszych rzeczy jak whisky. Tak przynajmniej mówił.
Powrót


Czy Max przypala sobie zioło? W końcu jest rasta, ma dredy i w ogóle...
No nie do końca sobie przypala. Nie, Max ziółek nie pali. I dobrze, bo to gówno.
Powrót
Kiedy Andreas dołączył do Sepultury i kto wcześniej był gitarzystą grupy?
Stało się to w kwietniu 1987. Poprzednim gitarzystą był Jairo T., który sam zdecydował się opuścić Sepulturę po nagraniu Morbid Visions (wydane w 1985). W skrócie nie odpowiadało mu to, co Sepultura grała, miał chyba jakiś inny pomysł na to wszystko. Jairo gra teraz w brazylijskim zespole Eminence, niestety nie wiem zbyt wiele na temat tej grupy.
Powrót


Co wiadomo o poprzednim zespole Andreasa?
Poprzednią grupą obecnego gitarzysty Sepultury jest Pestilence (w Pestilence był także wokalistą). Grupa ta chyba tworzy nadal, a nawet jeśli już nie istnieje, to wiadomo, że wydała pare albumów po odejściu Andreasa. Jako ciekawostę można rzucić, że grał kiedyś z basistą Soulfly - Marcello, który przez wiele lat był specjalistą od oświetlenia na trasach Sepultury.
Powrót


Co wiadomo o innych grupach Andreasa - Sepultallica i Quarteto Da Pingo?
Niewiele, ponieważ to nie były poważne zespoły. Sepultallica tworzona była przede wszystkim przez Andreasa i Jasona Newsteda (wówczas grał jeszcze w Metallice). Nazwa mówi za siebie - połączenie dwóch zespołów. Nie wiem, czy oprócz tych dwóch agentów ktoś w Sepultallikę się jeszcze bawił. Nic nie wydali oczywiście, no ale nawet tego nie planowali.
Quarteto Da Pingo to kolejna supergrupa Andreasa i Jasona. Oprócz nich skład uzupełniał Robb Flyn z Machine Head i jakiś mniej znany perkusista. Zarejestrowali 2 lub 3 utwory, z czego 1 to cover Motorhead (nie wiem dokładnie który).
Powrót


Czy Andreas udziela się gdzieś wokalnie?
Oprócz tego, że był wokalistą zespołu Pestilence, to chyba rzadko można usłyszeć Jego głos na albumach Sepultury. Chociaż od czasu do czasu słychać gdzieś w tle krzyki Andreasa. Po odejściu Maxa to On właśnie miał być nowym wokalistą, gdyż Sepultura miała tworzyć jako trio. Zdecydowali się jednak zatrudnić Derricka, a Andreas skupił się bardziej na gitarze.
Powrót
Co oznacza nazwa Sepultura?
Sepultura po porstugalsku znaczy grób. Była to młodzieńcza nazwa nawet pasująca do tematyki, jaką grupa poruszała na początku swego istnienia.
Powrót


Z jakimi muzykami Sepultura nagrywała swoje albumy?
Było ich mnóstwo!! To byś już musiał zobaczyć w ciekawostkach, tam wszystko jest. W skrócie można powiedzieć, że byli to ludzie z Biohazardu, Korna, R.D.P., Metalliki, Hatebreed, Apocalyptiki i wielu innych.
Powrót


Co było przyczyną animozji między Sepulturą a Slayerem?
Poszło mniej więcej o to, że niby Sepultura od Slayera troszkę ściągała styl. Kerry King mówił, że pierwsze albumy Sepultury są bardzo podobne do ich twórczości, a Arise to już zupełnie brzmi jak Slayer... Zespoły pogodziły się po wspólnej trasie gdzieś w 1998 roku chyba.
Powrót
Co oznacza nazwa zespołu?
Właściwie to nie można tego przetłumaczyć na polski. Jest to połączenie słów "soul" (dusza) i "fly" (latać), ma oznaczać najradośniejszy stan ducha. Słówko to wykrzykiwane było przez Maxa już w 1997 (zespół powstał rok później) w utworze Deftones - Headup.
Powrót


Czy między Soulfly a Sepulturą są jakieś zatargi?
Nie ma, nigdy obie grupy nie najeżdżały na siebie, jeśli już ktoś chce dopatrywać się jakichś sensacji, to moze zauważyć jedunie to, że po prostu ze sobą nie rozmawiają. Czasem ktoś coś wspomni w wywiadzie o drugiej stronie, ale jest tak jak powiedział kiedyś Paulo - teraz są dwa zespoły zamiast jednego. Max nie ma nic przeciwko używania starej nazwy Jego byłego zespołu, choć ma na ten temat swoje własne zdanie.
Powrót


Ilu muzyków przewinęło się przez Soulfly?
Trochę ich było. Z pierwszego składu pozostali tylko Max i Marcello, którzy stanowią trzon zespołu. Obecny gitarzysta - Mikey Doling - jest już trzecim w Soulfly. Pierwszym był Jackson Bandeira, jednak miał za dużo zabawy ze swoim drugim zespołem, więc musiał sobie pójść. Na jego miejsce przyszedł Logan Mader, który za bardzo sobie olewał, no i został z zespołu wyrzucony. Perkusistów było już mniej trochę, Joe Nunez jest drugim. Pierwszy - Roy Mayorga - także został wywalony. Dziś skład Soulfly nieco się ustabilizował i nie zanosi się w najbliższym czasie na kolejne zmiany. Czyli przez 2 lata z zespołu odeszło 3 muzyków, na ich miejsce przyszli nowi.
Powrót


Kto gościnnie występował na albumach tej grupy?
Jej, tylu ich było, że nie wiem czy wszystkich wymienię. Dwukrotnie pojawia się Chino Moreno z Deftones, jest także Benji z Dub War. Przy nagrywaniu pierwszego albumu pomogło niemal całe Fear Factory, śpiewa też Fred Durst, gra DJ Lethal (obaj z Biz Limpkit). Sporo było na Primitivie - oprócz Chino byli to : 8 ze Slipknot, Tom Araya ze Slayera, Sean Lenon, Grady Avanel z Will Haven, cały zespół Cut-Throat Logic oraz siostra jednego z muzyków tej grupy - Asha Rabouin.
Powrót
Co to jest Nailbomb?
Jest to taki projekt, w którym udział wzięli muzycy Sepultury. Max, który wtedy grał jeszcze w Sepulturze (był to 1994 rok) oraz Alex Newport, grający wówczas w Fudge Tunnel, skumali się i nagrali razem album. Album, na którym wygranęli to co im leżało, śpiewają bowiem o tym, co ich wkurza. Nailbomb od początku miał być raczej jednorazowym projektem, na więcej nie pozwalały trasy i praca w Sepulturze i Fudge Tunnel. W nagrywaniu utworów pomogli m. in. Andreas Kisser i Igor Cavalera
Powrót


Skąd się wzięła nazwa Nailbomb?
Nailbomb oznacza dosłownie bombę gwoździ czy coś w tym stylu. Bomba taka rzeczywiście była stosowana kiedyś, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych - gdy wybuchała, gwoździe powodowały, że siła rażenia była dużo większa. Max i Alex użyli tej nazwy, ponieważ chcieli, by była jakaś mocna i zaskakująca.
Powrót


Dlaczego Nailbomb został rozwiązny?
Ponieważ Max i Alex, czyli muzycy tworzący tą grupę, nie mieli za bardzo czasu, żeby więcej nad tym popracować, za dużo zajmowały Sepultura i Fudge Tunnel. Zresztą od początku nie zamierzali chyba robić oszałamiającej kariery, miał to być raczej tylko taki projekt. Nailbomb przestał istnieć w 1995 roku, kiedy to wydal drugi, koncertowy album. W tym samym roku rozwiązał się też zespół Alexa - Fudge Tunnel.
Powrót
W internecie krążą różne pliki, jak Sepultura & Pavarotti, Czy Sepultura & Fear Factory. Czy są to prawdziwe nagrania?
Na takie numery natknąć się można głównie w Napsterze. Owszem - Sepultura i Pavarotti to jak najbardziej prawdziwe nagranie, tyle że... zespołu z Niemiec o nazwie J.B.O. Nagrali oni cover Sepultury - Roots Bloody Roots zatrudniając jakiegoś tenora czy innego ktosia, tak dla jaj po prostu. Co do Sepultury i Fear Factory to utwór ten (Dissolution) także został nagrany przez inną grupę, która tylko przypomina Sepulturę. Ale w Napsterze pełno jest syfów typu Soulfly - Fuck Eminem, Fuck Kid Rock. Po ściągnięciu okazuje się, że jest to jakieś gówno, żadne nagranie, tylko ktoś nas w jajo chciał zrobić...
Powrót


Czy w necie dostępne są jakieś nigdy nie wydane utwory Sepultury lub Soulfly?
Owszem, są. Np. Soulfly - Smoke On The Water (cover Deep Purple) czy też Procura O Cara - Sepultura i Mike Patton. Nie wszystko musi okazywać się jakimiś głupimi żartami. Szukać należy w Napsterze.
Powrót